فروشگاه وارش اسپرت
گیلان مشعل
جنگل سافت
 مصاحبه اختصاصی وارش اسپرت با سعید عاشوری پیشکسوت فوتبال رشت

 مصاحبه اختصاصی وارش اسپرت با سعید عاشوری پیشکسوت فوتبال رشت

در سال 1349 در منطقه معروف به ارمنی باغ در شهر رشت بدنیا آمد. فوتبالش را از محلات و تیم پیمان شروع کرد و بعدها توسط مجید جهانپور که در مسابقات آموزشگاهی مربی اش بود به تیم استقلال رشت پیوست.

از او به عنوان یک دفاع راست قابل اتکا نام برده می شد اما خیلی زود و در 27 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد...

پس از دیدار فینال پیشکسوتان فوتبال گیلان مابین شهرداری رشت و یاران سامان به سراغ سعید عاشوری پیشکسوت فوتبال رشت رفتیم و در راستای سلسله مصاحبه های وارش اسپرت – تارنمای هواداران داماش گیلان با پیشکسوتان به گفتگو با وی نشستیم که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

 

Varesh-Sport.Com: در ابتدا یک بیوگرافی مختصر از خودتان بگویید

قبل از هر چیز باید از شما تشکر کنم که در سایت تان به مقوله پیشکسوتان اهمیت می دهید تا یادی هم از امثال بنده شود. فوتبال را از محلات آغاز کردم و اولین مربیانم آقای تن پوش و آقای سید حسین سیدی بودند. بعدها در مسابقات آموزشگاه ها شرکت کردیم که مربی ما در آموزشگاه، آقای مجید جهانپور بود. در سال ۱۳۶۸ که در تیم جوانان گیلان بازی می کردم، آقای جهانپور از من خواست که به تیم استقلال رشت ملحق شوم.

 

Varesh-Sport.Com:در چه سالی به استقلال رشت ملحق شدید؟

سال ۱۳۶۹. همان سالی که برای اولین در سطح اول فوتبال کشور حضور پیدا کردیم. آن تیم واقعا یک تیم رویایی بود. ما مثل یک خانواده بودیم. به یاد دارم که وقتی مریض احوال شده بودم، همسر مرحوم خوش کلام برایم سوپ درست کرد. واقعا در آن لحظه بغض گلویم را گرفت.‌ ما چنین تیمی داشتیم.‌ الان بعضی اوقات در تیم ها می بینیم که بازیکنی منتظر است هم پستی اش شدیدا مصدوم شود تا خودش بازی کند. ما اصلا فیکس و ذخیره برایمان فرقی نداشت. جا دارد از برخی هم تیمی های سابقم یادی کنم. دوستان بزرگواری همچون مهدی تنهایی و بهزاد داداش زاده عزیز که خیلی به او مدیونم.

 

saeid-ashouri--DKxxyOz

 

Varesh-Sport.Com: چه زمانی فوتبال را کنار گذاشتید؟

وقتی در دوران استقلال شهرداری آقای فرهاد کاظمی سرمربی تیم ما شد، سال اول من را برای تیمش انتخاب کرد. بازی ام را دوست داشت اما متاسفانه در ادامه حاشیه هایی رخ داد. من او را از بهترین مربیان خودم می دانم ولی بعضی اوقات خیلی پرحاشیه بود. من چوب این حواشی را خوردم و متاسفانه در ۲۷ سالگی و در اوج دوران آمادگی، فوتبال را کنار گذاشتم.

 

Varesh-Sport.Com: چه حواشی منجر به این اتفاقات شد؟

دلیلش یک سری مسائلی بود که در مرام من نبود. من با امثال آقایان صالح نیا و جهانپور کار کرده بودم. آقای کاظمی چیزهایی از من می خواست که من نمی توانستم برآورده کنم. از دید من خیلی سنگین بود و در شان من نبود.‌ متاسفانه فوتبال را کنار گذاشتم که این آسیب زیادی به من زد. باید از آقایان مهدی تنهایی، بهزاد داداش زاده و علی بهارمست تشکر کنم که کمک کردند تا دوباره به جمع فوتبالی ها برگردم.

 

Varesh-Sport.Com: الان از تصمیمی که در آن موقع برای کنار گذاشتن فوتبال گرفتید پشیمان نیستید؟

خیلی پشیمانم. این را هم بگویم که آقای فرهاد کاظمی یک مربی بسیار با دانش است اما همانطور که گفتم نمی توانستم خواسته هایش را برآورده کنم. او حتی به من زنگ زد و به من گفت که برگردم تا زندگی ام را از این رو به آن رو کند. اما من پاسخ منفی دادم. از همان جا به کمک آقای تنهایی به آب و برق رفتم و همانجا با حقوق ماهی ۱۵ هزار تومان مشغول به کار شدم.

 

Varesh-Sport.Com: شما بعد از استقلال رشت در نیرو محرکه بازی نمی کردید؟

خیر. این مربوط به بعد از کنار گذاشتن فوتبال بود که به صورت محلی بازی می کردیم. آن موقع هم پولی در فوتبال نبود. حتی وقتی که به خاطر سربازی در ملوان بازی می کردم، آقای فرهاد پورغلامی که کاپیتان و پیشکسوت تیم بود، هشتصد و پنجاه تومان می گرفت و من که سرباز بودم، هشتصد تومان و تفاوت چندانی بین حقوقمان نبود.

 

Varesh-Sport.Com: با توجه به اینکه پستتان دفاع راست بود، آیا گلی هم به ثمر رساندید که یادتان باشد؟

به یاد دارم گلی با استقلال رشت به تیم اردبیلی زده بودم. آقای کاظمی به من گفت که به تیر یک بروم و توپ را قطع کنم. من هم همین کار را کردم و با ضربه سر، تک گل مسابقه را زدم تا ما در اردبیل پیروز شویم. آقای کاظمی بعد از بازی گفته بود که تاکتیک پذیر ترین بازیکن تیمم، سعید عاشوری است. در چند بازی در جام خزر هم گلزنی کرده بودم.

 

Varesh-Sport.Com: بهترین خاطره دوران فوتبالتان چیست؟

بهترین خاطره احتمالا به بازی با منتخب شوروی برمی گردد. تیمی که تمام رقبای ایرانی اش را شکست داده بود و ملوانی که آن فصل قهرمان جام حذفی شده بود را با چهار گل شکست داده بود. یک بار وقتی به استخر رفته بودم، یکی از دوستانم را دیدم که به من گفت شرط بندی کرده است که ما با هشت گل بازنده شویم. من به او گفتم که این اتفاق نمی افتد و ما می خواهیم برنده شویم. بعد از آن که در آن بازی با دو گل پیروز شدیم، به آن دوستم گفتم که بازی دو بر صفر شد، تعجب کرد؛ گفت باخت دو بر صفر هم نتیجه خوبی است. نمی دانست که ما دو بر صفر برنده شدیم.

در آن بازی وقتی مسابقه هنوز بدون گل مساوی بود، من با یک تکل توپ را از روی خط دروازه در آوردم. شاید اگر آن توپ گل می شد سرنوشت بازی به کلی تغییر می کرد.

البته لازم است یادآوری کنم که ما در درون دروازه امید هرندی را داشتیم که واقعا برای تیم ما نعمتی بود و همیشه هوایم را داشت. همینطور هادی طباطبایی جوان که در نیمه دوم آن مسابقه بازی خوبی از خودش به نمایش گذاشت.

 

ss-rasht-BSFWRXN

(نشسته - نفر سوم از راست- سعید عاشوری)

  

Varesh-Sport.Com: تلخ ترین خاطره تان چه خاطره ای بود؟

تلخ ترین خاطره، فوت پدرم در زمان حضورم در ملوان بود. من بین سال های ۷۲ تا ۷۴ دوران سربازی ام را در ملوان سپری کردم. در همان دوران پدرم فوت کرد و من حتی همان موقع نزدیک بود فوتبال را کنار بگذارم.

 

Varesh-Sport.Com: در این مورد آقای قوی پنجه در مصاحبه اش گفته بود که شب این اتفاق در خانه شما حضور داشته. همچنین اشاره داشت که هر وقت از آستانه به رشت می آمد، از همه بیشتر شما هوایش را داشتید و او به این ترتیب در رشت احساس غربت نمی کرد.

ما دوست خانوادگی هستیم و با یکدیگر رفت و آمد خانوادگی داشتیم. اما متاسفانه اخیرا شرایط کاری سبب شده که نتوانیم به مانند سابق همدیگر را ببینیم.

 

Varesh-Sport.Com: با توجه به دیدگاه خودتان و اینکه شما با پیشکسوتان استقلال رشت در ارتباط هستید، آیا این حس تعصب به داماش به عنوان میراث استقلال رشت در آنها وجود دارد؟

بله. صد درصد. داماش میراث دار تیم ماست. تیمی که فوتبال رشت را به ایران شناساند و اولین تیم لیگ برتری شهر ما بود.

 

Varesh-Sport.Com: در حال حاضر در شهرداری مشغول هستید؟

بله حدود ده سالی می شود. در اینجا نیز با آقایان حقدوست، رستمی و افشین ناظمی همکار هستیم و فوتبالیست های سابقی هستیم که همیشه در کنار یکدیگر حضور داریم.

 

Varesh-Sport.Com: نتایج داماش را دنبال می کنید؟

بله. خیلی خوشحالم که امثال آقای افشین چاوشی در کادر این تیم حضور دارند و تیمی جوان و بی ادعا دارند که نتایج خیلی خوبی کسب کرده اند و امیدوارم به موفقیت بیشتری نیز دست پیدا کنند. متاسفانه مشکلات مالی که همواره وجود دارد و جزئی لاینفک از فوتبال گیلان است. تیم های گیلانی همواره چوب مشکلات مالی را می خورند و همین تنها تفاوت میان تیم های گیلانی و تیم های اصفهانی و تهرانی است.

 

Varesh-Sport.Com: این روند وارش اسپرت در مصاحبه با پیشکسوتان فوتبال رشت و مرور خاطرات آنها را چگونه ارزیابی می کنید و چه تاثیری از نظر شما می تواند داشته باشد؟

واقعا خوشحال کننده است که سایت شما همواره به ریشه تیم داماش یعنی استقلال رشت اشاره می کند و از بازیکنان آن تیم یاد می کند. ما هم به خودمان می بالیم که سهم کوچکی در این تیم که بعدها تبدیل به پگاه و داماش گیلان شد داشتیم. حتی امروز کلی شاکی بودم که چرا در بازی پیشکسوتان، تیم ما به جای آبی، قرمز پوشید. در زمان بازی ام تیم سپیدرود من را می خواست، اما نرفتم. پدر خدا بیامرزم می گفت به هیچ وجه حق نداری به سپیدرود بروی. وگرنه من می دانم با تو.

 

Varesh-Sport.Com: وسخن پایانی...

باز هم از شما تشکر می کنم که مرا لایق دانستید و از من مصاحبه کردید. از هواداران داماش می خواهم که همیشه حضور داشته باشند و تیم را تنها نگذارند و هر کاری از دستشان بر می آید برای حمایت از این تیم انجام دهند. این تیم ریشه دارد و انشاالله که آینده خوبی خواهد داشت و موفقیت هایی که قبلا کسب کرده بود، تداوم پیدا کند. 

 

 

مصاحبه: مهرداد ثابت - مازیار اصغرزاده - علی رهبر

منبع: www.Varesh-Sport.com

وارش اسپرت – تارنمای هواداران داماش گیلان 

 

 

 

 

کلمات کلیدی گیلان پیشکسوتان پیشکسوت ورزش گیلان ورزش وارش اسپرت هواداران داماش نوستالژی فوتبال گیلان فوتبال سعید عاشوری سایت داماش رشت تیم داماش باشگاه داماش

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.