فروشگاه وارش اسپرت
گیلان مشعل
جنگل سافت
خاطره بازی با دیدار نوستالژیک استقلال رشت و المپیک شوروی + دانلود کلیپ

خاطره بازی با دیدار نوستالژیک استقلال رشت و المپیک شوروی + دانلود کلیپ

کافی است تا با نسل گذشته بازیکنان و هواداران رشتی هم کلام شوید تا قطع به یقین برای شما فلش بکی به دیدار استقلال رشت با تیم ملی المپیک شوروی در اواخر دهه شصت بزنند... دیداری دوستانه در رشت و‌مورخ ۱۳۶۹/۱۲/۰۱ برابر تیمی که جهت اردوی آماده سازی به ایران آمده بود که پیش از این پرسپولیس تهران، استقلال تهران، ملوان انزلی و نساجی قائمشهر را با چندین گل تحقیر کرده بود که در نهایت و در آخرین دیدار تدارکاتی خود در استادیوم مملو از هوادار دکتر عضدی رشت برابر نسل طلایه دار تاریخ فوتبال رشت و تیم یکدست استقلال رشت با دوگل مغلوب شد و به مسکو برگشت!

 

در غریب به ۹ سال فعالیت وبسایت وارش اسپرت همیشه سعی کردیم در حد توان خود سلسله مصاحبه هایی را با پیشکسوتان فوتبال رشت داشته باشیم و پای صحبت این عزیزان بنشینیم و نسل جوان فوتبال دوستان رشتی را با پیشکسوتان و تاریخچه باشگاه داماش مطلع سازیم...
در تعدادی از سلسله مصاحبه های وارش اسپرت با پیشکسوتان فوتبال رشت از دیدار استقلال رشت و المپیک شوروی به عنوان بهترین خاطره فوتبالی خود یاد کردند که در ادامه چکیده ای از مصاحبه را برای شما مخاطبان محترم جمع آوری کردیم:

 


مهندس مهدی تنهایی: یکی از بهترین خاطرات من و بازیکنان هم دوره ام بود
«آن موقع تیم المپیک شوروی برای برگزاری چند مسابقه به ایران آمده بود و بازی هایش را از تهران آغاز کرد ؛ تیم ملی را در تهران برد و بعد از آن رفت مازنداران و به تیم آنجا 3-4 گل زد و بعد هم به ملوان چهار گل زده بود و با ما بازی داشتند... واقعا تیم بسیار قوی ای بود که بعدها تمامی بازیکنانشان به تیم ملی بزرگسالان شوروی سابق رفتند و ما هم فقط می خواستیم تعداد گلی را که دریافت می کنیم بیشتر از تیم ملوان نباشد ولی خوشبختانه خدا کمک کرد و آن بازی را با نتیجه دو بر صفر دو بردیم و بعد از بازی هم کل رشت جشن و پایکوبی بود . در واقع یکی از بهترین خاطرات من و بازیکنان هم دوره ام بود.»

 

احمد پاک نژاد: بازیکنان شوروی بعد از شکست برابر ما اشک می ریختند!
«از خاطرات فراموش نشدنی من در سال ۶۹ و بازی دوستانه استقلال رشت با تیم ب شوروی در عضدی بود. همان تیمی که چند تن از بازیکنان آن در جام جهانی نیز حضور یافتند. آنها چند بازی دوستانه در ایران انجام دادند که تیم هایی مثل ملوان، نساجی، پرسپولیس و استقلال تهران را شکست داده بودند و حال نوبت به ما رسیده بود. پیش از بازی و در تمرینات، هیچ امیدی نداشتیم و فقط به تعداد گلی که قرار بود دریافت کنیم فکر می کردیم. روز بازی، ورزشگاه عضدی جمعیتی شاید به اندازه سی هزار نفر را در خود گنجانده بود و هزاران تماشاگر نیز بیرون استادیوم جمع شده بودند. طوری که ما بازیکنان به سختی از لابلای جمعیت وارد استادیوم شدیم. در سی دقیقه ابتدایی آن بازی، تیم شوروی کاملا بر بازی سوار بود و ما فقط به دنبال آنها می دویدیم. اما پس از شوت از راه دور من که توسط گلر شوروی دفع شد، به یکباره ترس تیم ما ریخت و بازی خوبی را به نمایش گذاشتیم. در نهایت این بازی را با گلهای امیر افتخاری و محمد قلیپور، ۲-۰ پیروز شدیم. این باخت به قدری برایشان سنگین بود که پس از پایان بازی اشک می ریختند و حاضر نبودند پیراهنشان را با ما عوض کنند. پس از پایان بازی جمعیت زیادی از استادیوم عضدی تا شهرداری را به راهپیمایی و شادی کردن پرداختند. آن روز یکی از بهترین روزهای فوتبالی من بود‌.»

 

هادی طباطبایی: تنها تیمی که در ایران توانست این تیم را شکست دهد استقلال رشت بود
«آن بازی سال 69 بود که من 16-17 سالم بود و مدتی هم بود که بازی نکرده بودم . نیمه دوم این بازی به من فرصت رسید و به گفته مربی تیم شوروی بهترین بازیکن زمین بودم. فقط نکته ی جالب این بازی برای مردم رشت این است که تنها تیمی که در ایران توانست این تیم را شکست دهد استقلال رشت بود و این بیشتر باعث خوشحالی آن روزهای مردم شده بود .»

 


فرامرز قوی پنجه: در این بازی سانتری که کردم تبدیل به گل شد
«بهترین خاطره ام مربوط می شود به سانتری که در بازی استقلال رشت برابر تیم ملی شوروی فرستادم و آقای قلی پور توپ را گل کرد.»

 


سعید عاشوری: زمانی که مساوی بودیم یک توپ را از سر خط دروازه دفع کردم
«بهترین خاطره احتمالا به بازی با منتخب شوروی برمی گردد. تیمی که تمام رقبای ایرانی اش را شکست داده بود و ملوانی که آن فصل قهرمان جام حذفی شده بود را با چهار گل شکست داده بود. یک بار وقتی به استخر رفته بودم، یکی از دوستانم را دیدم که به من گفت شرط بندی کرده است که ما با هشت گل بازنده شویم. من به او گفتم که این اتفاق نمی افتد و ما می خواهیم برنده شویم.

بعد از آن که در آن بازی با دو گل پیروز شدیم، به آن دوستم گفتم که بازی دو بر صفر شد، تعجب کرد؛ گفت باخت دو بر صفر هم نتیجه خوبی است. نمی دانست که ما دو بر صفر برنده شدیم.
در آن بازی وقتی مسابقه هنوز بدون گل مساوی بود، من با یک تکل توپ را از روی خط دروازه در آوردم. شاید اگر آن توپ گل می شد سرنوشت بازی به کلی تغییر می کرد.
البته لازم است یادآوری کنم که ما در درون دروازه امید هرندی را داشتیم که واقعا برای تیم ما نعمتی بود و همیشه هوایم را داشت. همینطور هادی طباطبایی جوان که در نیمه دوم آن مسابقه بازی خوبی از خودش به نمایش گذاشت.»

 


پی نوشت: همچنین در ادامه می توانید کلیپ خلاصه دیدار نوستالژیک استقلال رشت و المپیک شوروی را دانلود یا مشاهده نمایید:
(با تشکر از مهندس مهدی تنهایی و حامد الطافی جهت ارائه و تدوین)

 

 

کلمات کلیدی کلیپ پاک نژاد نوستالژی قوی پنجه عضدی عاشوری طباطبایی شوروی رشت خاطرات خادم تنهایی المپیک شوروی استقلال رشت

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.