فروشگاه وارش اسپرت
گیلان مشعل
جنگل سافت
یادداشت وارده: قرارداد حرفه ای؛ موضوعی که فوتبالی های ایران در برابرش مقاومت می کنند

یادداشت وارده: قرارداد حرفه ای؛ موضوعی که فوتبالی های ایران در برابرش مقاومت می کنند

فوتبال ایران، مطمئنا نسبت به فوتبال روز دنیا بسیار متفاوت است. از مدیریت و نحوه تیم داری گرفته تا درآمدزایی و حق پخش؛ از عدم سرمایه گذاری در تیم های پایه تا نحوه مذاکرات در پنجره های نقل و انتقالات! 

 

در فوتبال ایران همواره راهی برای دور زدن قوانین حرفه ای و تظاهر به حرفه ای گری پیدا می شود. تظاهر به خصوصی بودن تیم های دولتی و دور زدن قوانین حرفه ای برای تیم داری، بخشی از این دور زدن هاست که در لایه لایه کالبد فوتبال ایران دمیده شده است و به قول معروف خانه را از پای بست ویران کرده...

 

بحث امروز اما نوع دیگری از این دور زدن ها در بحث نقل و انتقالات بازیکنان است. نقل و انتقال بازیکنان با قراردادهایی که برخلاف کشورهای پیشرفته فوتبال در ایران یک ساله بسته می شود! اینگونه است که برخی باشگاه ها با دور زدن قوانین و باشگاه صاحب بازیکن، سعی در جذب آن ها بدون هر گونه پرداخت هزینه برای خریدشان، حتی در میانه های همین قراردادهای اکثرا کوتاه مدت دارند. این موضوع، اتفاقی است که اخیرا شنیده می شود از سوی بعضی باشگاه های دسته های بالاتر در قبال برخی بازیکنان داماش گیلان نیز رخ داده است.

 

موضوع نقل و انتقالات در فوتبال روز دنیا آن چنان هم پیچیده نیست. باشگاهی به بازیکنی علاقمند می شود، پس از آن با باشگاه مبدا و ایضا بازیکن مورد نظر مذاکره می کند و سپس در صورت توافق با باشگاه مبدا در ازای پرداخت مبلغ رضایت نامه، بازیکن مورد نظر با قراردادی حرفه ای به باشگاه مقصد منتقل می شود. تنها زمانی این پروسه دست خوش تغییر خواهد شد که قرارداد بازیکن به اتمام رسیده و اصطلاحا آن بازیکن، آزاد باشد.

 

اما در ایران بخشی از این موضوع متفاوت است؛ واسطه ها به نمایندگی از باشگاه خواهان، مستقیما با خود بازیکن وارد مذاکره می شوند و این مذاکرات در خصوص بازیکنان دسته های پایین تر نمود بیشتری دارد. شاید به ظاهر اغوا کردن بازیکنان در موعد نقل و انتقالات امری طبیعی در پروسه انتقال بازیکنان به شمار می رود و حتی این اغوا کردن بازیکنان ممکن است منجر به فشار بازیکن به باشگاه، درخواست جدایی و حتی در مواردی به کم کاری و اعتصاب بازیکن منجر شود. اما نباید از یاد برد که در نهایت این دو باشگاه خریدار و فروشنده هستند که با یکدیگر معامله می کنند و همواره می بایست مبلغی عاید باشگاه فروشنده شود. اما وقتی به فوتبال ایران و بحث مورد اشاره در بالا در خصوص داماش می رسیم، باشگاه خریدار به بازیکن اعلام می کند که او را می خواهد، اما از خود بازیکن می خواهد که دنبال رضایتنامه اش باشد تا به این وسیله بدون هر گونه مذاکره و پرداخت هزینه ای به باشگاه بازیکن، وی را رایگان به خدمت بگیرد.

 

با نگاه کردن به هر بخش از پرسپکتیو این ماجرا، چیزی جز عدم حرفه ای گری و بی احترامی به باشگاه مبدا از سوی خریدار و بازیکن دیده نمی شود و شاید خلاهای قانونی نیز به امتداد چنین مواردی بیشتر کمک می کند. باید در نظر گرفت که این یک باشگاه بوده است که باعث رشد بازیکن می شود. باشگاه برای بازیکن هزینه می کند و با میدان دادن و رشد بازیکن و عملکرد نسبتا خوب او، چرا باید این باشگاه بدون دریافت مبلغی به راحتی او را از دست بدهد؟ چرا باشگاهی مثل داماش که در کوران مسابقات به بازیکنانش برای صعود نیاز دارد، باید بازیکنان کلیدی اش را به حراج بگذارد تا یک تیم از لیگ بالاتر سود رایگانی از او ببرد؟ قطعا بازیکنان نیز در چنین مواردی مقصر هستند و با اصطلاحا هوایی شدن بعد از چنین پیشنهاداتی، انتظار دارند بدون هر گونه پروسه قانونی نقل و انتقالات، بدون در نظر گرفتن موضع باشگاه در قبال خرید یا فروش آنها، همه چیز را به اصطلاح دوستانه و سریع حل کنند تا فقط خودشان به آنچه که می خواهند برسند.

 

قطعا چنین رفتارهای رندانه و غیرحرفه ای، واکنشی صریح از باشگاه صاحب بازیکن می طلبد. اگر بازیکنی قرار است به فروش برسد، باید تمام پروسه خرید و فروش انجام شود اما اگر قرار بر دور زدن باشگاه باشد، باشگاه مورد نظر نه تنها نباید به چنین نوع نقل و انتقالاتی تن دهد، بلکه با بازیکنی که چنین رفتار غیرحرفه ای انجام می دهد باید برخورد جدی صورت دهد تا نه تنها آن بازیکن، بلکه سایر بازیکنان تیم هم به فکر این نوع انتقال نباشند. ضمن اینکه مطمئنا کمیته انضباطی نیز می تواند با اجرای سفت و سخت تر قوانین، گامی محکم را برای کمی حرفه ای تر شدن و در نهایت پیشرفت فوتبال در ایران بردارد.

 

شاید اگر از ابتدا همه کارها طبق روال قانونی پیش برود، نه تیمی ضرر کند، نه دوران حرفه ای بازیکنی تحت الشعاع قرار گیرد و نه احترامی خدشه دار شود.

 

 

نگارنده: علی رهبر
منبع: وارش اسپرت - تارنمای هواداران داماش گیلان

www.Varesh-Sport.com

 

کلمات کلیدی گیلان وارش اسپرت نقل و انتقالات فوتبال ایران نقل و انتقالات فوتبال ایران سایت هواداران داماش گیلان رشت داماش گیلان داماش باشگاه داماش گیلان damash guilan damash

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.