فروشگاه وارش اسپرت
گیلان مشعل
جنگل سافت
گفت و گوی مرتضی شیاری با وارش اسپرت

گفت و گوی مرتضی شیاری با وارش اسپرت

 

varesh-sport.com : يک سال است که در تيم حضور نداريد،امسال وضعيت تان چطوراست آقاي شياري؟

اولا ببينيد نبوديد نه ، نگذاشتند من باشم،خيلي ازخود گيلانيها نگذاشتند من بمانم ، من حتي تا اخرين لحظه هم به خود اقاي امير عابديني گفتم که به غير از داماش براي هيچ تيم ديگري بازي نمي کنم با اين توضيح که از باريج اسانس کاشان بارها و بارها پيشنهاد به من شد،هم مربي،هم سرپرست و هم بازيکنانش چندين بار با من تماس گرفتند حتي دو بار هم به فشار دوستان و اشنايان ساکم را بستم تا بروم ولي باز پشيمان شدم و نرفتم،چون به اقاي عابديني و اقاي خسروي قول داده بودم که من با تيمي به غيراز داماش بازي نمي کنم به همين دليل هم نرفتم ولي بعدها مشخص شد که خيلي ها در تيم بخصوص گيلاني ها ، که يک سري از بازيکن ها و يک سري از کادر بودند من را پيش اقاي عابديني خراب کرده بودند که خوشبختانه همشون به عناوين مختلف چوب هايي خوردند که هرگز قابل جبران نيست بعنوان مثال شخصي که رفت پيش آقاي عابديني قسم دروغ خورده و دست رو قرآن گذاشت که اکنون به جرم دوپينگ،دو سال از واليبال محروم شده است.

ايشان براي هميشه از واليبال بايد بروند، حتي دو سال ديگه هم بخواهد به واليبال برگردد هرگز ديگر بدرد واليبال نمي خورد. اشخاص ديگري هم که اينکارها را کردند، مي بينيم که هيچ تيمي ندارند چون اصلا جايگاهي در واليبال نداشتند و همه از حمايتهاي ما بود که اينها به واليبال رسيدند،بقول معروف ساپورتشون کرديم.

بعضي ها که بيست سال اصلا در واليبال نبودند،بعضي ها هم که اصلا در حد واندازه هاي بازي کردن براي تيم نبودند،اما ما آنان را  بدون هيچ چشم داشتي و فقط از روي عرق ، تعصب و وظيفه ساپورت کرديم که در تيمهاي ديگر بازي کنند!

 

متن کامل در ادامه مطلب...


بقول معروف اينها اشتباهشان اين بود که فکر مي کردند مرتضي شياري اول راه است و نياز دارد که حتما بازي کند و يا نياز به پول دارد و يا مسائل ديگر،هرگز اين فکر را نکردند که من اول راهم نيست بلکه برعکس،من واليبالم را بازي کردم،تيم ملي بودم ،کاپيتان تيم ملي بودم، بهترين بازيکن آسيا بودم،مدال جهاني،آسيايي،مدال باشگاههاي آسيا،پنچ مدال قهرماني ليگ برتر با صنام،پيکان،دومي،سومي،هر نوع مدالي که شما بخواهيد من دارم ولي آيا آقايان که اين حرفها را پشت سر من زديد،شما در واليبال چه بوديد؟چه هستيد؟و چه خواهيد شد؟ديگر تمام شد يعني شما با رفتن داماش چيزي نخواهندشد. اينجا نقطه پيشرفت شما بود که با خراب کردن من و واليبال گيلان هم لطمه به خودتان زديد و هم به واليبال گيلان.مطمئن باشيد که واليبال همه شما تمام شده! چه شمايي که بازيکن بوديد و چه شمايي که در کادر بوديد ببينيد که شما را کجا مي برند؟ کسي نمي تواند منکر اين شودکه مرتضي شياري هفت سال در باشگاه صنام بازي نکرده،مرتضي شياري بازکن تيم ملي نبوده ،حتي من يک روز هم دست به شناسنامه ام نزدم که با صغر سني بروم تيم ملي ولي آقايان با شناسنامه کم کردن، با رشوه و با روش پارتي هم نتوانستند در تيم ملي انتخاب بشوند. پس کسي نمي تواند احکام،عنوان و مدالهاي من را زير سوال ببرد ولي شما؟؟  

 

varesh-sport.com : برنامه امسالتان چيست؟چه پيشنهاداتي داريد، اصلا امسال قصد داريد برويد يا نه ؟

يک پيشنهاد از يک تيم شهرستاني دارم، يک پيشنهاد از تيم هاي تهراني دارم که همين امروز به من شد.

 

varesh-sport.com : اسم اين تيم هارا نمي گوييد؟

نه،نمي گويم.چون که متاسفانه دشمن زياد دارم ،با تيم شهرستاني هنوز بدليل مسائل مالي توافق نکردم چون اگر بخواهم از رشت خارج شوم هرگز خودم را زير سوال نخواهم برد،حتما پول زيادي مي گيرم. تيم تهراني هم همين امروز(سه شنبه 22 شهريور) صحبتش با من شد که بايد مذاکره کنيم.

 

varesh-sport.com : تهراني يا کرجي؟

تهراني

 

varesh-sport.com : داماش پارسال را چطور ديديد؟

بنظر من واليبال داماش به هيچ عنوان به دنبال نتيجه نيست،دنبال مسائل ديگر هستند. حالا عده اي قصد دارند خودشان را جا کنند،عده اي هم قصد دارند که پول بگيرند،عده اي هم قصد مطرح شدن دارند و عده اي هم که بيست سال در واليبال نبودند و ميگويند که ما سرپرست قوي هستيم!

 

varesh-sport.com : در مورد محمدزاده و اسکويي ها صحبت مي کنيد؟

ببينيد محمدزاده و اسکويي ها اشخاصي بودند که بيست سال از واليبال دور بودند. اما در مورد علت آمدن انها به تيم، شما بايد بررسي کنيد که چه شد آنها وارد تيم شدند؟ اين نکته خيلي مهم است که چه اتفاقي افتاد آقاي محمدزاده و اقاي اسکويي که بيست سال از واليبال دور بودند،و يکي از آنها در تهران دفترخانه دارد و کارهاي دفتري انجام ميدادند و يکي از آنها که حسابدار شرکت ايران خودرو بودند چطور شد که پايشان دوباره به واليبال باز شد؟ اين را من براي شما الان توضيح مي دهم!

امروزه اشخاصي که از واليبال دور بودند و وارد واليبال مي شوند فقط بفکر منافع خود هستند.چون اينها در قديم هيچ پولي از واليبال و ورزش نمي گرفتند و مي گفتند: آن لباسي که مي پوشيديم را خودمان مي خريديم،چرا الان بازيکن ها بايد دويست،سيصد ميليون پول بگيرند. اين مسائل حسادتي باعث شده که اينها وقتي بعد از پانزده،بيست سال به ورزش ورود مي کنند فقط بدنبال پول و مطرح کردن خودشان هستند و بدنبال ورزش نيستند و اين را شما مطمئن باشيد.

 

varesh-sport.com : ميگويند سال اول ريش و قيچي دست بازيکنهاي گيلاني بود و در اين بين شما هم کاپيتان تيم بوديد و ميگويند که شما نتوانستيد اعتماد مديران ارشد داماش را بخودتان جلب کنيد و انگيزه تان فقط براي بدست اوردن مسائل مالي بود .نظر خودتان در اين موردچيست؟شما سخنگوي ديگر بازيکنان گيلاني حاضر در تيم هم هستيد؟

نخير، من فقط درمورد خودم صحبت مي کنم .چون تا به امروز راجع به هرکسي صحبت کردم و ازوي حمايت کردم از پشت به من چنان خنجري زده که دشمن آدم هم به آدم نمي زد . اينکه ميگويند ريش و قيچي دست من بود کاملا دروغ هست.

 

varesh-sport.com : گفتند بازيکنهاي گيلاني...

اصلا چنين چيزي نبود.آقاي عدالتخواه رييس هيئت آن زمان اقدام کرد به گرفتن اسپانسر و موفق به اين کار شد و بنده از طريق ارتباطي که با وزارت دفاع داشتم چون هفت،هشت سال بازيکنشان بودم، توانستم امتيازي که انها داشتند را براي رشت بخرم .در مورد مربي سه تا پيشنهاد بود. من از همان اول هم به باشگاه گفتم که چرا سرمربي از گيلان نمي گذاريد که درجواب گفتند که سال اول سرمربي از گيلان نميگذاريم و گفتند که سه تا پيشنهاد است،اقاي کاظمي،اقاي ناصر شهنازي ،اقاي ايرج مظفري که نظرتان را راجع به اين آقايان بگو و من هم نظرم را راجع به هر کدام از اين آقايان گفتم و باشگاه تصميم گرفت که آقاي کاظمي را بياورد! اينکه ميگويند من اقاي کاظمي را آوردم دروغ است و ايشان يک گزينه از سه گزينه بود که من نظرم را راجع به اين آقايان گفتم.

 

varesh-sport.com : از سوابق آقاي کاظمي برايمان ميگوييد؟

ايشان سرمربي پيکان ، سرمربي سايپا،سرمربي برق تهران،کمک آقاي کارخانه در صنام تهران،کمک تيم ملي بزرگسالان بودند،درضمن ايشان در آلمان نيز تيم داشتند.

 

varesh-sport.com : قضيه اينکه ايشان راننده تاکسي بودند ،چيست!؟

ايشان در آلمان هم تاکسي داشتند که اجاره مي دادند و اين دليل نمي شود که خودش هم راننده تاکسي باشد! بازيکن ها زيادي را مي شناسم که تاکسي دارند و مي دهند مردم کار کنند .به اين افراد نميگويند راننده تاکسي !!در ضمن ايشان مدت زيادي در دانمارک و آلمان مربي بودن.بعضي ها قصد داشتند با کوچک کردن ديگران خودرا بزرگ کنند غافل از اينکه خود را کوچک کردند.

 

varesh-sport.com : داشتيددر مورد بازيکن ها توضيح مي داديد؟

راجع به گرفتن بازيکن ها،در هر زمينه اي از من نظر مي خواستند، اماهيچ عنوان هيچ اصرار وتاکيدي وجود نداشت ولي در مورد بازيکنهاي گيلاني با قدرت جلوي تهراني ها مي ايستادم. براي شما مثال مي زنم ... روزي آقاي رسول صالحي ،برادر آقاي مرتضي صالحي که ليبرو سوم تيم ما بود را مي خواستند از تيم خارج کنند،من به تنهايي با قدرت در مقابل چهار نفر از مسئولين تهران،اقاي محمدزاده،برادران اسکويي و مربي تيم ايستادم چون که وظيفه من گيلاني بود و من بايد از ايشان دفاع ميکردم .

ما تا جايي که مي توانستيم بازيکن هاي گيلاني گرفتيم وچند نفر هم به دلايلي جذب تيم نشدند که اين مسئله باعث شد بازيکنان ديگري از تهران وشهرستانهاي ديگر بيايند در داماش گيلان و پايشان اينجا باز شود.همين بازيکنان بودند که ما داشتيم کارشان را انجام مي داديم البته با مشورت باشگاه و آقاي عدالتخواه که آن زمان تام الاختيار بودند اما متاسفانه افرادي که از تيم کنار مانده بودند سنگ اندازي ميکردند، به طور مثال آقاي آخوندزاده که من بشخصه رفتم و با ايشان صحبت کردم که تشريف بياوريد و کمک اقاي کاظمي باشيد و ايشان به من گفتند که آقاي کاظمي در حدي نيستند که من بيايم و کمکشان باشم!

 

بنده تعجب کردم وبه ما گفتند که شما بايد فريبرز رمزي را که براي من و شما و واليبال گيلان زحمت کشيد را انتخاب مي کرديد و من به عنوان کمکش فعاليت ميکردم. من در جواب گفتم که آقاي آخوندزاده،آقاي فريبرز رمزي بزرگ واليبال گيلان است و هرکس که در گيلان بازيکن خوبي بوده شاگرد ايشان بوده و هيچ شکي در اين نيست ولي اقاي رمزي بدليل نداشتن کارت بين المللي به عنوان سرمربي يک تيم ليگ برتري نمي تواند فعاليت داشته باشد . من گفتم شما به عنوان کمک آقاي کاظمي تشريف بياوريد و آقاي رمزي را به عنوان مربي اختصاصي پاسور ها مي آوريم، چون ايشان خودشان يکي از بهترين پاسورهاي ايران بودند و ايشان گفتند ميروم و فکر هايم را مي کنم،اما ايشان به هر دليلي نيامدند .

 

varesh-sport.com : آقاي شياري شما گفتيد من هيچ دخالتي در تيم نداشتم ولي شما گفتيد که فريبرز رمزي را براي تيم مي آورم!

بله الان هم ميگويم،فريبرز رمزي را بعنوان مربي اختصاصي پاسورها

 

varesh-sport.com : يعني پيشنهاد ميداديد ؟

فقط پيشنهاد مي دادم. به من اطمينان داشتند و من مي خواهم اين را بگويم که چرا اطمينان باشگاه از من سلب شد و چطور شد که باشگاه به من و آقاي عدالتخواه اطمينان نکرد؟ مايي که امتياز را خريديم،مايي که دنبال بازيکن رفتيم و همه کارها را من و آقاي عدالتخواه انجام داديم،چه شد که اينها گفتند عدالتخواه بيرون و مرتضي شياري بد !؟

افرادي که از تيم به هر دليلي بيرون ماندند، يا نيامدند و يا آنها را نخواستند...اين افراد شروع کردند به جو سازي و مي رفتند دفتر آقاي عابديني بر اين مبنا که آقاي عابديني شما که آقاي عدالتخواه را گذاشتيد به عنوان سرپرست تام الاختيار تيم،اما ايشان اينگونه است و آنگونه است... و مرتضي شياري اينطوري است و آنطوري است! هر روز به دفتر اقاي عابديني از گيلان چنين تماسهايي گرفته مي شد که سه نفر از گيلان اين تماس ها را مي گرفتند، که من هر سه نفر آنها را کاملا مي شناسم. دوست ندارم اسمي بياورم چون دو نفرشون آدمهاي بزرگي در واليبال گيلان بودند و متاسفانه من الان متوجه شدم که آدم هاي کوچکي بودند .آقاي عابديني هم وقتي ديد که اوضاع خيلي خراب و جو مسموم است،آمدند در يک اقدامي عجيب آقاي محمدزاده را بعنوان مشاور تيم انتخاب کردند! و وقتي که آقاي محمدزاده پايش به اين تيم باز شد برادر خانمش راکه آقاي مجيد اسکويي باشندرا بعنوان مدير فني وارد تيم کرد. اينکه ميگويند ريش و قيچي دست ما بود اصلا چنين چيزي نبود،مگر ما داشتيم تيم را بد مي بستيم ؟ اگر ريش و قيچي دست ما بود سال اول تيم داماش گيلان هفت،هشت تا بازيکن گيلاني داشت،دو نفراز اعضاي کادر فني گيلاني بودند؛ سال بعد هم شش تا گيلاني، چه شد که سال سوم و چهارم تيم داماش گيلان،گيلاني نداشت و در تهران بازي کرد؟ چطور مي شود که تيم داماش گيلان در هيئت واليبال گيلان قرار دادش را ثبت مي کند اما در تهران بازي مي کنند ؟ آيا اين مسائل را آقايان عنوان مي کنند؟

 

*** از اینجا به بعد مرتضی شیاری به صحبت های آقای فرید آخوندزاده پاسخ می دهند که ما نیز عینا و بنا بر رسالت خود و تاکید ایشان نقل قول می کنیم***

آقاي فريد آخوندزاده در قسمتي از مصاحبه اي که با وارش اسپرت داشتند فرمودند که اگر 150 ميليون به من بدهند، تيم را سر پا نگه مي دارم.من اين سوال را از آقاي آخوندزاده دارم که آيا واقعا کاراکتر واليبال گيلان 150 ميليون تومان است؟! قرارداد کمترين بازيکن که در فصل قبل حضور داشت 150 ميليون تومان بود...قرار داد يک بازکن تهراني درجه دوم و حالا درجه يک هم نه، 150 ميليون تومان بوده است و بعد حالا شما مي خواهيد واليبال گيلان را با بازيکن هاي گيلاني با 150 ميليون تومان ببنديد؟! حالا شايد منظورتان اين است که داماش 150 ميليون تومان به ما بدهد،50 ميليون هم از جاي ديگه کمک مي گيريم که تيم را نگه داريم ،ولي ديگر به اين تيم داماش نمي گويند که ! پس چرا شما دنبال داماش هستيد؟ اگر شما واقعا مي توانيد 50 ميليون از اين طرف وآن طرف بگيريد تيم را به اسم هيئت واليبال استان گيلان بدهيد ،چرا به اسم داماش مي دهيد؟

150 ميليون تومان که پولي نيست! شما در مصاحبه تان گفتيد که مي خواهم 16 تا بازيکن بگيرم يعني نفري 9 ميليون مي خواهيد به اينها بدهيد؟!،کادرفني چه مي شود؟هزينه سفرهايتان چه مي شود؟ و... .

 

من به عنوان يک مدير عامل يک باشگاه وقتي کسي مي آيد و مي گويد که 150 ميليون تومان به من بدهيد که من تيم را سرپا نگه مي دارم ،اولين چيزي که به ذهنم خطور مي کند اين است که اين شخص تنها قصدش اين است که فقط يک پولي بگيرد، شما الان بياييد از بازيکن هاي داخل گيلان از ضعيفترينشان سوال کنيد زير 10 ميليون تومان نميگيرند پس چرا بياييم و بگوييم بازيکن گيلاني 10 ميليون تومان بگيرد ولي بازيکن تهراني ،پسر آقاي اسکويي که فوتباليست بوده و آمده ديده اينجا تنور داغ است،آمده شده واليباليست و 25 تا 30 ميليون تومان پول مي گيرد !براي چه!!؟؟ بازيکن گيلاني دارد در تيمهاي ديگر بازي مي کند،تيمهاي ليگ برتر و دسته يک بازي مي کند 30 تا 40 ميليون تومان پول مي گيرد .سال اول که داماش شکل گرفت من براي بازيکن هاي گيلاني سه سال پيش 25 ميليون تومان پول گرفتم.بعد شما ميايد و مي گوييد 150 ميليون تومان!؟ سه سال پيش بودجه داماش 580 ميليون تومان بود که با هزينه اياب و ذهاب وخرد و خوراک نزديک 800 ميليون تومان شد.

 

varesh-sport.com : آقا مرتضي شما الان لابه لاي حرفها يتان گفتيد من نگرفتم اين من يعني چه؟!

آقاي عابديني آمدند و به ما گفتند که شما به ما برآورد هزينه بدهيد. و ما مي آييم و مي گوييم به طور مثال آقاي فلاني بعنوان بازيکن 20 تا 30 ميليون تومان.از ما براورد هزينه خواست که به عنوان مثال هزينه سفر اينقدر است و هزينه لباس اينقدرو هزينه خوراک و... هم اينقدر؛ ما حدود برآورد هزينه را به آقاي عابديني داديم و بعد اقاي عابديني از طريق آقاي محمدزاده با بازيکن ها قرار داد بست.

 

varesh-sport.com : يعني شما بعنوان يک بازيکن با تجربه استان، تقريبا بعنوان يک مشاور عمل مي کرديد؟

من دقيقا بعنوان کسي که مشاوره مي دهد حضور داشتم و آقاي عدالتخواه.من و آقاي عدالتخواه بعوان يک مشاور سعي کرديم که شان بازيکنهاي گيلاني را در سال اول حفظ کنيم...هم از نظر مبلغ قرار داد و هم امکانات.شما برويد بپرسيد که سال اول امکانات تيم داماش گيلان بيشتر بود يا پارسال؟.سال اول تيم داماش،بازيکن هاي گيلاني به اضافه تهراني همه در رستوران تک غذا مي خوردند ولي سالهاي دوم و سوم تيم داماش در باشگاه و يا مهمانسرا غذا مي خوردند و يا اصلا غذا نمي دادند و يا شما برويد وضع لباسشان را ببينيد.ما سعي کردم بعنوان کساني که ساليان سال در بهترين باشگاه هاي ايران بازي کردند، شخصيت بازيکنهاي داماش و کادر فني را حفظ کنيم .اينکه مي گويم اينقدر گرفتم به اين منظور نيست که رفتم و يقه باشگاه را گرفتم که به فلان بازيکن اينقدر بدهيد. آقاي عابديني از من و آقاي عدالتخواه برآورد هزينه خواست و ما برآورد هزينه کرديم. شايد شما ندانيد که قرار داد مرتضي شياري پارسال چقدر بود ولي من ميدانم که قرار داد فلان بازيکن حدودا چقدر بود،اين حدود را شما در نظر مي گيريد و به باشگاه منتقل ميکنيد و باشگاه با بازيکن مذاکره مي کند. شايد يک بازيکن پارسال 20 ميليون گرفته باشد برود باشگاه و بگويد من پارسال 200 ميليون گرفتم ولي آقاي عابديني به مااطمينان داشت، من و اقاي عدالتخواه بايد اعتماد ايشان را جلب مي کرديم.اينکه مي گويند اعتماد آقايان را جلب نکرديد به اين دليل بود که خودشان براي ما زدند چون خودشان در تيم نبودند.
این را من داشتم خدمتتان عرض می کردم که شما با 150 میلیون تومان که نه با 250 میلیون تومان هم در لیگ برتر نمی توانید تیم داری بکنید حتی با بازیکن های بومیتان.اگر می بینید این حرف ها زده می شود مسائلی پشت پرده خوابیده است و هیچ چیزی غیر از این نیست.چون هیچ بازیکنی حاظر نیست که 5 میلیون تومان،10 میلیون تومان بگیرد و در لیگ برتر بازی بکند.

 

قسمت بعدی که من می خواهم در موردش صحبت کنم این است که آقای آخوندزاده می گویند که اگر تیم را به من می دادند ششم تا دهم می کردم .

من میگوم همین الان هم تیم داماش گیلان را با تمام بازیکن های گیلانی ببندید و حتی یک بازیکن خارج ازاستان هم در تیم نباشد، مطمئن باشید جز ده تا تیم ایران می شود. ولی آقای آخوندزاده می گویند که اگر چند تا بازیکن غیر بومی به من بدهند که در آن ضعف داریم،حتما میتوانیم جز ده تا تیم باشیم!!.شما در تیمتان چه ضعفی دارید؟ تیمی که می آید و دهم می شود خوب معلوم است در آن تیم ضعف وجود دارد.شما می خواهید بازیکن از خارج استان بیاورید ولی باز هم دهم بشوید؟! و بعد با 150 میلیون تومان؟!!.شما الان به کوچکترین بازیکن غیر گیلانی بگویید اینجا بازی کن زیر سی میلیون تومان پول نمی گیرد،اصلا بیست میلیون تومان هم نمیگیرد.پس ببینید که چقدر حرف ها ضد و نقیض است و چقدر تناقض وجود دارد!

 

قسمت بعدی صحبت اینکه، ما شانزده تا بازیکن می خواهیم که احتمالا در این بین 5 نفر غیر بومی هستند.من از شما سوال می کنم ،16 تا بازیکن،یک سر مربی ،یک کمک مربی،یک بدن سازو یک تدارکات، میشود جمعا 20نفر،حالا بقیه را کار نداریم،یعنی نفری 10 میلیون تومان می گیرند؟!!

حالا ما میگوییم 200 میلیون تومان با این توضیح که آیا بازیکن های غیر بومی شما هم نفری 10 میلیون تومان می گیرند؟! چنین چیزی امکان ندارد.اینها همه نشان دهنده این است که اشخاص می خواهند خودشان را با داشتن یک تیم مطرح کنند. قسمت دیگری که وجود دارد این است که،سوال شد از ایشان که آیا آقای محمدزاده و اسکویی ها به تیم خیانت کردند و تیم را تهران نگه داشتند و برای مثال گفتند که اگر تیم درتهران باشد و هزینه ها کمتر می شود و...؟ پس شما آگاهی داشتید که تیم قراراست در تهران بماند!؟ اگر شما اگاهی داشتید که تیم قرار است در تهران بماند و خانواده هایشان در تهران هستند به همین دلیل نیز تیم را تهران نگه دارند،پس چرا قرار داد بازیکن ها را در هیئت والیبال استان گیلان ثبت کردید؟!! خیانتی که در این قسمت صورت گرفته هرگز قابل بخشش نیست.من میدانم که تیم داماش قرار است در تهران بازی کند ولی قرارداد ها را در هیئت والیبال گیلان ثبت می کنم ، علت چه بوده؟.آقایان رفتند و در هیئت والیبال تهران تا قرارداد بازیکن ها را در هیئت والیبال تهران ثبت کنند اما به آنها گفتند چون سهمیه تهران پر است امکانپذیر نیست،اینها برگشتند و در هیئت والیبال گیلان و در هیئت والیبال گیلان نه و در جای دیگه که من با چشم خودم دیدم،قرارداد ها را ثبت کردند وسرانجام تیم در تهران بازی کرد . چرا هیئت والیبال گیلان چنین خیانتی کرد؟ واضح است و همه هم این قضیه را می دانند.

 

چرا ایشان می آیند و مصاحبه می کنند و خودشان،خودشان را محکوم می کنند؟.خودشان دارند می گویند که ما می دانستیم که خانواده هایشان در تهران هستند وبا این کارهزینه ها کمتر می شود ،فقط یک دلیل می تواند وجود داشته باشد و دلیلش هم این بود که اقای معدنی گفته بود به هیچ وجه ممکن با آقای آخوندزاده کار نمی کنم .آیا در مصاحبه اینها را کسی جرات کرده بگوید؟.پس اگر ریش و قیچی دست من بود سال اول که چنین چیزی نبوده،سال گذشته که تمام تشکیلات داماش به شما نیاز داشتند ،تمام تشکیلات داماش به هیئت والیبال استان گیلان نیاز داشتند،چرا پس شما چنین خیانتی کردید ؟!! چرا شما آمدید چنین باجی دادید ؟! که فقط شخص آقای آخوندراده ورود بکند در تیم والیبال داماش !.ایا این خیانت قابل بخشیدن است؟! این خیانت به والیبال گیلان نیست ؟ .این چه خیانتی بود که هیئت والیبال گیلان به والیبالیست های گیلانی کرد ؟! هرگز این خیانت قابل بخشش نیست حتی اگر هیئت والیبال این قضیه را نمی دانست فقط کافی بود یک شکایت به بازرسی سازمان تربیت بدنی،به بازرسی هیئت والیبال بنویسد و آقای مفیدی بازرس سازمان تربیت بدنی کافی بود یک شکایت بنویسد که بازیکن های داماش در هیئت والیبال گیلان ثبت کردند و در تهران بازی می کنند ،ولی بخاطر اینکه آقای آخوندزاده در تیم حضور داشت،(داماد اقای دکتر سمیعی) هرگز چنین شکایتی نوشته نشد!

 

در قسمتی دیگه گفته شده که یک سری مسائل وجود داشت مثل عدم وجود سالن مناسب و یا اینکه بازیکن های ملی پوش در تیم حضور داشتند و خیلی مسائل دیگر که باعث شد تیم برود به تهران.من همیشه این حرف را زدم و باز هم این حرف را می زنم که در کل والیبال ایران،ما دو تا سالن استاندارد بیشتر نداریم که یکی برای پتروشیمی ماهشهر است و دیگری سالن استادیوم آزادی که آن هم مخصوص تیم های ملی است و بقیه سالن های ایران هیچ کدام استاندارد نیستند و به مراتب افتضاح تر از سالن تختی هستند. چرا ما که بیست سال در سالن تختی بازی می کنیم هیچ آسیبی نمی بینیم؟! اگر فلان بازیکن که هفت سال پیش مینیسک زانویش را عمل کرده و مینیسک ندارد و حتی راه هم برود مفصلهایش روی هم سایده می شوند ، باید بیاید درد زانوش را بندازد گردن سالن؟ پس اینها همه بهانه است.اینها همه بهانه هایی است که من بارها و بارها گفتم ولی کسی توجه نکرد!

 

شما در بخشی از آقای آخوندزاده سوال کردید وقتی که داشتند سالن کارگران را درست می کردند چرا فکرش را نکرده بودند.ببینید اصلا این حرفها نیست و همه فکرهاشان را کرده بودند،اینها می خواستند والیبال را به خاطر اینکه در سر تمرینات تیم مردم می آمدند و نگاه می کردند از مرکز شهر دور نگه دارند و اینقدر نادان بودند که نمی دانستند که یکی از پوئن های بزرگ تیم والیبال داماش هوادارنش هستند. اینها با بردن داماش به سالن کارگران بزرگترین امتیاز خودشان را که هوادار بود را از دست دادند در صورتی که این تیم در تختی تمرین می کرد، هر روز هم درتمرین هوادار داشت و هم روز مسابقه سالن پر بود و اینقدر پر بود که تعداد زیادی از مردم بیرون می ماندند.اینها همه نادانی افرادی هستند که از والیبال دورند... کسی که بیست سال از والیبال دور باشد هرگز این قضایا را نمی فهمد.

 

در قسمتی دیگه از مصاحبه آقای آخوندزاده حرف هایی زده شده که من تعجب می کنم آقای آخوندزاده چطور این حرف ها را می زنند! یا ایشان در باغ نیستند،ببخشید من این جمله را به کار می برم و یا خودشان را زدند به کوچه علی چپ یا می خواهد خودش را توجیه کند و بقیه را خراب کند. ببینید والیبال گیلان 15 سال دچار رکود بود،15 سال نبوده و هفده ،هجده سال بود.من از آقای آخوندزاده سوال می پرسم تو این هفده،هجده شما کجا بودید؟ 17-18 سال گیلان تیم نداشته شما خودتان هم می دانید دچار رکود بوده،شما خودتان کجا بودید؟ چه فعالیتی برای والیبال گیلان در این 17-18 سال نشان دادید؟ واز روزی که والیبال داماش آمد شما دوباره پیدایتان شد.شما در این 17-18 سال اخیر دنبال پرورش ماهی ، گلخانه و کارهای دیگر بودید و حتی یک سر به هیئت والیبال نمی زدید.به این دلیل که بگویید هیئت والیبال آدم های کوچکی درونش بودند و یا ادم های درستی نبودند؟ هیچ ربطی ندارد،منی که به والیبال استانم مدیونم و تعصب دارم هرکسی که به عنوان رئیس هیئت والیبال باشد وظیفه دارم دینم را ادا کنم.پس این حرف ها واقعا زشت است که آدم بیاید در یک رسانه حرف بزند و خودش ،خودش را محکوم کند.شما در این 17-18 سال کجا بودید؟

 

شما که میاید میگویید که سال قبل مربی تیم گیلانی ها را در تیم جا نداد و من معتقدم بازیکنهای گیلانی هم بی تاثیر نبودند ،چطور خودت بعنوان یک گیلانی ،گیلانی دیگر را محکوم می کنید ؟! من کاری به برخی ها ندارم ولی علت اینکه مرتضی شیاری در تیم نبود سرمربی بود؟اینها برای من مهم نیست و اهمیتی ندارد و من هیچ ضرری نکردم بلکه تیم ضرر کرد . بارها و بارها آمدند خودشان گفتند که جای فلانی در این تیم خالی است و دقیقا همان پستی که فلانی بازی می کنه بازیکن نداریم.

در سال اول ریش و قیچی دست بازیکنهای گیلانی بود ولی یک مدیر مناسب بالای سر بچه ها نداشتیم و چند تا از بچه ها درون زمین داشتند همدیگر را تیکه و پاره می کردند،آقای آخوند زاده من منظور شما را خوب میدانم، بعد از تمرین تیم داماش،دو تا سه تا از بازیکن های تیم بدون استثنا مستقیم در منزل جنابعالی بودند و شما به این ها خط می دادید.علت اینکه داشتند تو زمین همدیگر را تیکه و پاره می کردند و با من درگیر بودند،خط هایی بود که شما می دادید. به عنوان مثال روزی که حسین معدنی از تهران بعنوان سرمربی تیم ملی آمد که بازی داماش را نگاه کند که بازیکن برای تیم ملی انتخاب کند اسم من را برای اردوی تیم ملی داد اما شما به مرتضی صالحی گفتید که،حسین معدنی اسم تو را می خواست برای تیم ملی بدهد نمی دانم مرتضی شیاری چه کار کرد که معدنی اسم تو را خط زده و اسم خودش را در فهرست تیم ملی جای داده!اینها خط هایی بود که شما در منزل ات می دادید که اینها بیایند در زمین همدیگر را تیکه و پاره بکنند چون خودت در این تیم نبودی . ديدند تیم ما در سال اول با کلی بازیکن گیلانی نهم شد و سال بعد بازیکن های گیلانی در تیم بود با کلی بازیکن تهرانی چهارم شد پس آن موقع والیبال ما دچار رکود نشده بود.دقیقا تیم زمانی دچار رکود و تنش شد که شما پایت به والیبال داماش باز شد و وارد تیم شدید و پشت پرده اتفاقاتی افتاد ، باج هایی داده شد و شروع به تخریب باریکنهای گیلانی کردید و هرکسی شروع به تخریب دیگری کرد تا خودش در تیم باشد.یواش یواش تهرانی ها پایشان به این تیم باز شد یعنی چه؟! تهرانی ها از همان روز اول هم در این تیم بودند هم مجید اسکویی بود هم مهرداد اسکویی بود و هم محمدزاده! شما همچنان بودید و سال بعدش هم بودید و فقط بازیکن های گیلانی کنار گذاشته شده بودند و هیچکسی از تهران تازه وارد نشد و اکثرا سال اول بودند و دوم هم بودند.

 

حال که بعد از دوسال تيم داماش با افراد غيربومي نتيجه نگرفت مسئولان داماش به خودشان آمدند و گفتند يک بار ديگر تيم رو به بومي ها بدهيم ولي با افراد مناسب،یعنی چه؟ پس چرا الان ندادند به شما؟! . سیاست باشگاه داماش در این بود تا زمانی که تیم فوتبال داماش به لیگ برتر راه پیدا بکند از طریق والیبال فقط خودشان را مطرح کنند و دنبال نتیجه نبودند و فقط قصد مطرح شدن داشتند. حالا که فوتبال به لیگ برتر آمده دیگر نه والیبال،نه بسکتبال و نه چیز دیگری برایشان اهمیت ندارد د؟! آقای آخوند زاده چرا میگویید 150 میلیون تومان؟! اگر جنابعالی آدم مناسبی هستید برو یدبگویید آقای عابدینی من 500 میلیون تومان می خواهم .شماکه میگویی من آدم مناسبی هستم،هیکل والیبال گیلان 150 میلیون تومان است؟!! من واقعا متاسفم که نتوانستيم سال اول اعتماد مسئولين داماش را جذب کنيم تا تيم بومي باقي بماند،من علت را به شما گفتم .بارها و بارها ،تلفن ها و گزارشات مکرر و دفتر آقای عابدینی در رشت و تهران می رفتند و می گفتند که عدالتخواه اینطوری شیاری اونطوری ،فلانی اینطوری فلانی اونطوری ، اینها باعث شد که اعتماد داماش به ما از بین برود وگرنه امیر عابدینی من را به اندازه پسر خودش دوست داشت به من می گفت شیاری تو ستون والیبال گیلانی روزی اگربخواهی از این تیم بروی من اجازه نمیدم که بروی. می دانم آقای آخوندزاده پارسال رفت در باشگاه داماش بارها و بارها از من حمایت کرد ولی حمایت بعد از تخریب هیچ ارزشی ندارد .شما سال اول تیشه به ریشه من زدید سپس آمدید از من حمایت کردید!! حمایتی که هیچ تاثیری نداشت .

 

اینهم راجع به قسمتی که واقعا به من یکی بسیار توهین شد و من علت اینکه این صحبت ها را کردم فقط همین مورد بود وگرنه هرگز این حرفهارا نمی زدم .چون آقای آخوندزاده میگوید من میدانم سال اول ریش و قیچی دست بازیکن های بومی بود و انگیزه ای در بین آنها نبود و تنها انگیزه انها بخاطر مسائل مالی بود و فقط می خواستند از هم سبقت مالی بگیرند بچه هايي که فکر کنم الان به اشتباه خودشان پي بردند و در تیم حضور ندارند. آقای فرید آخوندزاده عزیز،شما که این جمله را بکار می برید، 18 سال در والیبال گیلان نبودید ولی من بودم ،بنده در باشگاه داماش سفید امضا کردم و مبلغ قرارداد من را خودشان اعلام کردند با این توضیح که 48 میلیون تومان قرارداد من سال اول با تیم والیبال داماش بود،66 میلیون تومان سال قبلش از پردیس قزوین پول گرفتم ،55 میلیون تومان از باشگاه برق تهران گرفتم.پس من نیامدم اینجا که پول بگیرم؟! چطور شما این حرفهارا در سایت می زنید یا یک رسانه ملی می زنید که من انگیزه بازی نداشتم و آمدم سبقت مالی بگیرم؟! مگر سال اول دوم والیبالم است ؟! ولی آقای فرید آخوندزاده جنابعالی که 18 سال در والیبال گیلان نبودید و به محض اینکه داماش تیمداری کرد پیدایتان شد و حاضر شدید 20 تا 25 میلیون تومان پول بگیرید که 10 درصد و 20 درصدش هم جریمه بشید اما روی سکوی تماشاچیان بشینی!! پس من بدنبال پول نبودم و احتمالا شما بدنبال پول بودید!. شما حاضر شدید برای اینکه به تیم داماش گیلان ورود کنید قرارداد بازیکن ها را به طور خلاف در هیئت والیبال گیلان ثبت بکنید ،بازیکن های گیلانی را تخریب بکنید،بروی در باشگاه داماش اسم 12 تا بازیکن بدهی در حالی که اسم یک نفر گیلانی هم نبود !! اینها یعنی خیانت و دروغ؟! من زمانی که از شما سوال کردم که چرا اسم بازیکن های گیلانی را نمی دهید؟گفتید: اگر اسم بازیکن های گیلانی را بدهم موقعیت خودم به خطر می افتد که درجواب گفتم شما با این کار حیثیت والیبال گیلان را فروختید،در جواب به من گفتید من برای خود اهدافی دارم می خواهم اهدافم برسم ! اهداف شما این بود که به هر قیمتی بشوید سرمربی این تیم ؟! چرا نشدید پس؟!

 

ایشان چطور چنین حرفی را می زنند وقتی که می گویند ریش و قیچی دست ما بوده ؟ مرتضی صالحی که کاره ای نبود تو والیبال،رضا خداپرست که کاره ای نبود ،توانایی که کاره ای نبوده،این من و عدالتخواه بودیم که به دنبال کار بازیکن ها و تیم بودیم . اینجا که ایشون میگه ریش و قیچی دست بازیکنهای بومی بوده دارند از کلمه سیاستی استفاده می کنند و من می دانم این کلمه سیاستی را چه کسی به ایشان یاد داده و مشخص بود که منظور ایشان به چه کسی است، برای من مهم نیست که ایشون همچین مصاحبه ای می کند، مصاحبه من به این علت بود که ایشان گفتند که کار مافقط بخاطر مسائل مالی بود و هیچ انگیزه دیگری نداشتیم ومیگویند آنها که به اشتباه خوشان پی بردند و الان در تیم حضور ندارند که یکی از آنها من هستم ،آقای آخوندزاده شما که می آیید و میگویید که من بخاطر مسائل مالی آمدم، باید بدانید که در حال حاضردارم یک کارخانه احداث می کنم که حداقل 12 میلیارد تومان هزینه دارد.بنده به دنبال مسائل مالی نیستم .بنده به جرات میگویم اگر کار من راه بیفتد تا دو یا سه سال دیگه خودم یک تیم می زنم برای گیلان.ولی هرگز به خودت اجازه نده برای اینکه خودت را توجیه کنی دیگران راخراب کنی . دو نفر این مطلب را می خوانند و می گویند که بله مرتضی شیاری چون اخر والیبالش بوده و حتما به خاطر مسائل مالی چنین کار هایی را کرده.اگر من دنبال پول بودم برای یک ماه و نیم 50 میلیون تومان پول می گرفتم، من حداقل 120 میلیون تومان پارسال پول می گرفتم ولی من چون کاری نکردم هرگز نیامدم بگم کاری کردم من هیچ خطایی نکردم . روی حرف خودم ایستادم و 100 تا 120 میلیون تومان ضرر کردم،50 میلیون از باریج اسانس می تونستم پول بگیرم اما این کار را نکردم برای اینکه ثابت کنم من عاشق والیبال و گیلان هستم .

 

همین الان من 100 تا 150 نفر شاگرد دارم و آموزش والیبال می دهم بروید و بپرسید که چقدر به من می دهند،1000 تومان هم کسی به من نمی دهد ولی آقای آخوندزاده سال گذشته کلاس آموزش والیبال داشته، بروید بپرسید چقدر گرفته؟ با این توضیح که خودش بالا سر تیم نبود و اشخاص دیگری آموزش می دادند ولی اینجا من به شخصه بالای سر این تیم هستم و آموزش میدهم، بروید بپرسید چقدر می گیرم . پس من عاشق والیبال و والیبال گیلان هستم و هرگز کسی به خودش اجازه ندهد که من را متهم به مسائل مالی بکند.سال اول آمدند گفتند مرتضی شیاری از هر بازیکن گیلانی که قرار داد می بندد دو میلیون میگیرد اگر من چنین کاری می کردم در این 18 سال والیبال شاید 50 تا بازیکن به این تیم و اون تیم معرفی کردم و از هرکسی می خواستم دو میلیون بگیرم الان میلیاردر یا تیلیاردر بودم چرا دیگر والیبال بازی می کردم ؟!  بنده هرگز چنین کاری نکردم ، اگر یک بازیکن آمد و حتی اسمش را هم نبرد وگفت من به مرتضی شیاری بابت اینکه من را به یک تیمی فرستاده حتی 1000 تومان داده ام من برای همیشه والیبال را میزارم کنار.

 

در قسمت دیگری صحبت کردند که آقای صالحی بدلیل مشکلاتشان با فدراسیون نمی تواند بازی کند که خوب همه می دانند مشکل ایشان چیست.مرتضی شیاری باشگاه داماش باهاش مشکل دارد که الان توضیح دادم که باشگاه داماش با من مشکل نداشت بلکه امثال شما باعث شدید که باشگاه داماش با من دچار مشکل بشود باز هم من به شما میگویم که باشگاه داماش با من آنچنان مشکلی ندارد. آقای خداپرست هم تا به حال مراجعه نکرده و می تواند بیاید تست بدهد!! واقعا جای تعجب دارد . آقای خداپرست که سال اول در داماش بوده سال دوم هم بوده سال سوم رفته در تیم دانشگاه ازاد بازی کرده و الان بیاید در اینجا تست بدهد! این حرفها یعنی چه؟!! یعنی شما اینقدر تیم بزرگی دارید و اینقدر مربی بزرگی هستید که یک بازیکن بیاید پیش شما تست بدهد که با وی قرارداد ببندید؟! تا به حال نشنیده بودم که بازیکن لیگ برتری هم تست بدهد! اینجا مگر اردوی تیم ملی است؟؟!!

 

ایشان گفتند ما به هیچ کدام از بچه ها پیشنهاد ندادیم و هرکسی دوست دارد می تواند بیاید تست بدهد! نمی فهمم یعنی چه! واقعا نمی فهمم .یعنی این آقا نمی تواند بعنوان یک سرمربی تشخیص دهد که پانزده بازیکنش را چگونه انتخاب کند؟! من واقعا متوجه این جملات نمی شوم! من تا به حال چنین کلماتی به گوشم نخورده است! به نظرمن شما باید 60 تا علامت تعجب بعد از این سوالتان (تست بدهند یعنی چه) می گذاشتید.

ایشان در جواب شما گفتند: که هرکدام از بازیکنهای گیلانی فکر می کنند میتوانند در تیم جا داشته باشند می آیندو تست میدهند و اگر نظر مرا جلب کردند در تیم عضو میشوند.مگه اینجا تیم منتخب استان است؟! تیم باشگاهی و هر بازیکنی حدودا یک قیمتی دارد که با باشگاه توافق می کند.این آقا اینجا را با تیم ملی و منتخب گیلان اشتباه گرفته و تقصیری هم ندارند ،ایشان 17-18 سال در والیبال نبوده بخاطر همین است .

 

ایشان میگویندشاید آقای خداپرست یک سقف قرارداد بالابگویند که مسئولین باشگاه بگویند ما نتوانستیم بدهیم.شما که می دانید 150 تا 250 میلیون پول داری باید این راحدس بزنی که به آقای خداپرست چقدر باید پول بدهی .آقای خداپرست که سال قبل 30-40-50 حالا هرچقدر پول گرفته که آیا حاضر است بیایداینجا 15 میلیون تومان بگیرد؟! فکر نمی کنم.

شما از آقای آخوندزاده پرسیدید همیشه از اقای رمزی به نیکی یاد می کردید آیا ایشان در تیم امسالتان جای ندارد؟که ایشان گفتند:آقای رمزی رئیس بنده است و من به ایشان علاقه زیادی دارم وبه ایشان پیشنهاد کردم ولی گویا مشکلات دارند اما هر وقتی که ایشان بخواهتند من جای خودم را به ایشان می دهم. چرا دروغ؟!! چرا سیاست بازی؟!! ایا شما می توانید جای خودت را به آقای رمزی بدهی؟!! ایشان اینقدر توانایی در والیبال دارند که اگر 50 سال هم از والیبال دور باشند و بیاید در زمین والیبال باز هم کارش را بلد هست ولی ایشان بدلیل نداشتن کارت بین المللی نمی تواند مربیگری کند یعنی فدراسیون اجازه نمی دهد . این تعارفات یعنی چه؟!!

 

علت نتیجه نگرفتن گیلانی ها در تیم داماش فقط اختلاف بوده و این اختلاف روز به روز هم دارد بیشتر میشود، بخاطر همین مصاحبه ها بنده بارها با دکتر سمیعی تماس گرفتم و گفتم که آقای آخوندزاده پشت سر من حرف میزند ،پس این مصاحبه با سایت رسمی وارش اسپرت یعنی چه؟!پس نشان میدهد که ایشان با من خیلی مشکل دارد! و منم مجبورم برای این صحبتها از خودم دفاع بکنم .من تا به امروز هرگز صحبت نکردم و سه سال سکوت کردم چون بارها به من گفتند حرف نزن و من هم چیزی نگفتم. ولی این برای من غیر قابل تحمل بود!.آقای آخوندزاده شما مگر گیلانی نیستید؟! چرا برای اینکه خودتان را خوب جلوه بدهید می آییدو گیلانی ها را خراب می کنی؟!! برای چه؟!!شما میگویید سال اول ریش و قیچی دست گیلانی ها بود،شما مگر خودت گیلانی نیستی؟!! شما دارید گیلانی را در مقابل غیر گیلانی خراب می کنی!!! به چه قیمتی؟! به قیمت 30 میلیون تومان پول واینکه فقط سرمربی این تیم باشی؟!! اینکه کمک مربی تیم باشی؟! شما اگر راستگو بودی سال گذشته وقتی آقای حسین معدنی سه بازی شما را سکو نشین کرداز تیم می آمدی بیرون آنموقع من می گفتم که شما واقعا تعصب داری، ولی شما تا لحظه آخر روی سکو نشستی که آقای عابدینی امسال تو را سرمربی تیم قرار بدهد ! این را از من به یادگار داشته باشید هرگز آقای عابدینی فرید آخوندزاده را بعنوان سرمربی تیم لیگ برتری نمی گذاشت چون آقای عابدینی یک سری خصوصیات اخلاقی و یک سری سیاستهای خاصی دارند که من نمی خواهم اینجا بکار ببرم و هرگز چنین اتفاقاتی نمی افتاد.

 

سوال شده که تیم از لیگ برتر کنار مانده و گفتند که یک سری شیطنت ها از سمت کسانی که قبلا سرپرست تیم بودند انجام شده.این بچه بازی ها یعنی چه؟!مگرچنین چیزی میشود ؟! نامه از فدراسیون به باشگاه فکس میشود نه به شخص !! به گفته آقای داورزنی همین الان هم اگر تیمی توانایی داشته باشد می تواند در لیگ برتر بازی کند.

 

varesh-sport.com : مثل اینکه یک تیم از دوباره از لیگ کنار گذاشته شده است

بله تیم مشهد.همین الان هم اگر تیمی توانایی مالی داشته باشد فدراسیون آن را ساپورت می کند.می دانید چند تا بازیکن بیرون مانده؟!بعد فدراسیون والیبال می آید میگوید این همه بازیکن بیرون بماند!؟ اگر این همه بازیکن بیرون بماند والیبال ایران لطمه خواهد خورد، پس هرگز فدراسیون چنین کاری نمی کند . فدراسیون زمانی که تعداد تیمها زیاد شود میگوید که یکسری تیمها که در حد دسته یک هستند اجازه شرکت در لیگ برتر راندارند ولی وقتی الان 12 تا تیم هستش و نزدیک به 200 تا بازیکن بیرون مانده فدراسیون هیچ وقت نه نمی گوید، اینها همه کلک است . شیطنت یعنی چه؟!!

 

varesh-sport.com :  درطول مدت یک سال سایت وارش اسپرت به بزرگترین تارنمای ورزشی شمال کشو?

 

کلمات کلیدی مرتضی شیاری والیبال داماش گیلان مرتضی شیاری والیبال داماش گیلان مرتضی شیاری والیبال داماش گیلان مرتضی شیاری والیبال داماش گیلان

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.