فروشگاه وارش اسپرت
گیلان مشعل
جنگل سافت
گفتگو با والامنش به مناسبت سالروز درگذشت جهان پهلوان محمود نامجوی

گفتگو با والامنش به مناسبت سالروز درگذشت جهان پهلوان محمود نامجوی

 

وارش اسپرت - تارنمای هواداران داماش گیلان : 8 صبح 30 دی ماه 1368 زمانی است که مرد اول ورزش ایران و حتی جهان از بین ما رفت.پهلوانی که در زمان زندگیش افتخاراتی را بدست آورد که شاید قرن ها طول بکشد تا تکرار شود و یا شاید هم این جمله درست باشد که بگوییم : دیگر مادری فرزندی مانند نامجوی به دنیا نمی آورد!

 

پهلوان افسانه ای جهان توانست 32 بار رکورد جهانی را ترقی بخشد. نکته جالب و غرورانگیز اینجاست که جهان پهلوان نامجو ، این گیله مرد از دیار شهر باران ،به عنوان اولین ورزشکار در تمام رشته های ورزشی در آسیا توانست،اولین مدال طلای جهانی را به ارمغان آورد.

تاسف برانگیز است که مدال ها و افتخارات بی شمار نامجو هم نتوانست باعث این شود که یک شهرستانی به خوبی شناخته شود و شاید هم اگر همت بعضی از افراد نبود دیگر کسی این پهلوان گیلک زبان را نمی شناخت!

 

چیزی که پهلوان نامجو را از دیگر ورزشکاران جهان جدا می کند این است که شادروان محمود نامجوی به عنوان تنها ورزشکار در جهان در دو رشته ورزشی دارای دو مدال طلای جهانی است.

زنده یاد محمد نامجوی در سال 1330، به ریاست فدراسیون ژیمناستیک منصوب شد و در دوران ریاستش، تیم ملی ایران به مقام پنجم رقابت های بین المللی فلورانس ایتالیا دست یافت.

 

وارش اسپرت-تارنمای هواداران داماش گیلان وظیفه خود دانست که برای بزرگداشت این پهلوان افسانه ای جهان،مصاحبه ای را ترتیب دهد تا اطلاعاتی را از این پهلوان در اختیار بازدید کنندگان و کاربران وارش اسپرت قرار دهد.

با پرس و جوی های فراوان خدمت آقای والامنش رفتیم،کسی که سابقه حضور در تیم ملی وزنه برداری را دارد و به پهلوان نامجو هم خیلی نزدیک بود. پیشنهاد وارش اسپرت این است که حتما برای آشنایی با جهان پهلوان نامجو مصاحبه اختصاصی ما با نائب رئیس هیئت وزنه برداری استان گیلان را که بیش از یک ساعت به طول انجامید را مطالعه کنید...

 

متن مصاحبه در ادامه مطلب


وارش اسپرت - تارنمای هواداران داماش گیلان

 

varesh-sport.com : ابتدا از خودتان براي وارش اسپرت بگوئيد؟

غلامعلي والا منش متولد 1324 در شهر رشت هستم.از سال 42 در وزنه برداري فعاليت دارم و قبل از آن هم يک سال در پرورش اندام فعاليت کرده ام. از همان سال اول قهرماني استان را در دسته 56 کيلو به دست آوردم. از سال 1344 الي 1350 در مسابقات قهرماني کشور حضور داشتم و مقام هاي مختلفي را توانستم کسب کنم و از آن به بعد هم در بخش مربيگري در شهرهاي کوچصفهان،رودبار فعاليت داشتم و سال 52 هم سرمربي تيم وزنه برداري استان گيلان شدم.در سال 1365 مربي و سرپرست تيم ملي ايران بودم.دو بار هم به عنوان سرپرست در مسابقات جام شمشيرهاي آبي در آلمان با تيم ملي همراه بودم و چند بار هم در مسابقات بين المللي به عنوان داورحضور داشتم .در حال حاضر هم به عنوان نائب رئيس هيئت وزنه برداري گيلان مشغول به کار هستم.

 

محمود نامجوی

 

varesh-sport.com : وارش اسپرت براي پيشکسوتان استان گيلان احترام خاصي قائل است و به همين دليل براي يادبود سالگرد پهلوان نامجو سراغ شما آمديم.از اين پهلوان افسانه اي جهان برايمان بگوييد؟

جهان پهلوان نامجو در سال 1297 در محله استادسراي رشت ديده به جهان گشود. ابتدا در زورخانه مشغول به وزنه زدن شد، پهلوان نامجو در حرکات نمايشي تبحر خاصي داشتند که به همين دليل گروهي به نام پنجه مرگ را درست کردند.

در سال 1313 در بلديه رشت يک نمايشي را انجام داد و توانست اولين مدال را در شانزده سالگي از شهردار رشت دريافت کند. بعد از آن به تهران سفر کرد و در يک کارگاه نجاري مشغول به کار شد و شب هم در همان کارگاه مي خوابيد و همچنين در باشگاهي هم عضو شد.خوشبختانه در آن باشگاه هم ژيمناستيک و هم شمشير بازي کار مي شده است که خود نامجو هم خيلي به اين ورزش ها علاقه داشته اند و حتي مدال هايي هم ايشان در اين ورزش ها دارند. بعد از مدتي شادروان نامجو متوجه شده اند که در آن باشگاه وزنه هم مي زنند و افرادي مانند عبدالله نادري که پايه گذار وزنه برداري در ايران هستند و همچنين آقاي سلماسي اولين مدال آور المپيک بوده است در آنجا حضور داشتند...

 

آقاي محمد جعفر سلماسي در سال 1948 در المپيک لندن در دسته 60 کيلو مدال برنز را گرفت و پهلوان نامجو در سال 1349 در مسابقات جهاني اولين مدال طلا رو براي ايران به ارمغان اورد.

فقط يک توضيح مهمي که بايد براي اين قسمت بدهم اين است که :آقاي نامجو اولين ورزشکار آسيايي در تمام رشته ها بود که توانست به مدال طلاي جهاني دست پيدا کند.

 

نامجو يک سري خصوصيات مختص به خود داشتند که ايشان را در نوع خود به يک اعجوبه تبديل کرده بود. شايد اگر تحصيلات هم داشت جز نخبگان مي شد چون ايشان در رشته هايي مثل شنا و شيرجه،ژيمناستيک،شمشيربازي،اسکي روي آب مدال هاي کشوري داشته اند .

پهلوان نامجو در المپيک لندن پنجم شد اما اين به اين دليل بوده است که وقتي وزنه بردار،وزن خودش را مي کشد يک ساعت فرصت دارد که يک چيزي ميل کند تا به وزن ايده آل برسد . دوستان نامجو به پهلوان گفتند بيا برويم بيرون و يک چيزي بخوريم،نامجو هم گفت من مي خواهم يک مقدار غذاهاي سبک بخورم.از آنجايي که نامجو و دوستانش لندن را بلد نبودند بازگشتشان به دراز کشيد و تا برگشتند و وارد سالن شدند ديدند که گوينده مسابقات صدا زد:" نامجو از ايران"!

 

محمود نامجوی - سایت هواداران داماش گیلان

 

اينجا بايد نامجو لباسش را مي پوشيد و خودش را براي بلند کردن وزنه آماده مي کرد و گرم مي شد،به همين دليل در حرکت پرس و يک ضرب 20 کيلو از حدنصاب خود کمتر زد. در حرکت دوضرب تازه نامجو جان گرفته بود و آمد به جاي 220 کيلو، 222/5 زد و دوکيلو و نيم رکورد المپيک را ترقي داد . از اينجا مي شد فهميد که پهلوان نامجو توانايي اين را داشته است که به مدال برسد ولي آن اتفاق از دسترسي نامجو به مدال جلوگيري کرد.
بعد از اين مسابقات بود که دبيرکل فدراسيون وزنه برداري جهان وقتي بدن نامجو را ديد به وي ميگويد که شما چرا در مسابقات پرورش اندام شرکت نميکني؟ پهلوان نامجو اصلا از اين مسابقات اطلاعات نداشت و فقط فرصت داشت تا در عرض چند روز خود را آماده شرکت در مسابقات کند اما با تمام اين شرايط هم پهلوان نامجو توانست در وزن خود قهرمان پرورش اندام جهان شود!

 

نامجو وقتي به تهران برگشت شرايطش به شکلي بود که حتي براي صرف غذاي خود هم به مشکلاتي خورد و بعد از مدتي خود را داوطلب اعزام به سربازي کرد . بعد از يک سري فعل و انفعالات و همچنين بروز توانايي هاي خود به سفارش يکي از افسران اوکرايني به دانشگاه افسري رفت و در آنجا مشغول به تمرين شد که توانست در اولين مسابقات رکود کشور را 32 کيلوگرم افزايش دهد ! حدود 6 سال متوالي توانست در مسابقات کشوري مقام اول را کسب کند.

آقاي نامجو در سال 1949 در مسابقات هلند شرکت کرد و با وجود حضور قهرمانان آمريکايي و مصري توانست مدال طلا را از آن خود کند. در سال 1950 در مسابقات جهاني پاريس توانست مدال طلاي خود را بار ديگر تکرار کند. در سال 1951 جهاني ميلان هم توانست مدال طلا را براي ايران به ارمغان بياورد.

 

محمود نامجوی - سایت هوداران داماش گیلان

 

اين نکته را هم بايد خاطرنشان شوم که در اين بين رکوردهاي جهاني زيادي در حرکت پرس و يه ضرب و دوضرب و مجموع جا به جا مي کردند ،يعني ايشان در هر مسابقه چهار رکورد جهاني را ترقي مي بخشيد. پهلوان نامجو بين 32 تا 33 رکورد جهان رو ترقي بخشيده که به همين دليل از وي به عنوان قهرمان رکورد جهان ياد مي کنند.

 

در مسابقات بازي هاي آسيايي دهلي نو باز هم توانست قهرماني اين مسابقات رو بدست بيارد. يک چيزديگري که من بايد در مورد ايشان توضيح دهم اين است که در مسابقات المپيک 1948 که ايشان توانست رکورد المپيک را در دو ضرب ترقي دهد از طرف يک کمپاني به وي پيشنهاد شد که در ازاي گرفتن مبلغ زيادي عکس او روي محصولات کمپاني درج شود ولي ايشان اين پيشنهاد را نپذيرفت چنين مسائلي در آن زمان از رسم پهلواني به دور بود و همچنين پيشنهاد ديگري هم در مسابقات آت به ايشان داده شد که باز هم جهان پهلوان نامجو نپذيرفت...

در سال 1952 و در مسابقات المپيک که در آن مسابقات پهلوان نامجو يک تصادفي هم کرده بود از ناحيه کمر درد شديدي را تحمل مي کرد. درد کمر باعث شده بود که ايشان نتواند رکورد شخصي خود را تکرار کند ولي باز هم با آن شرايط اسفبار در مسابقات شرکت کرد و مدال نقره را بدست آورد.ايشان مي گفتند که چون پادشاه فنلاد از حضور من اطلاع داشتند از من براي صرف شام دعوت کردند و بعد از صرف شام يک مدال آهني(در کشور فنلاد به قهرمانان بزرگ ميدهند)به من نيز داد.

 

در مسابقات جهاني 1953 به دليل برنامه 28 مرداد وضع کشور حالت عادي نداشت و هرج مرج نيز حکمفرما بود که با اين شرايط اصلا تيم ايران در آن مسابقات شرکت نکرد که من معتقدم اگه شرکت مي کرد باز هم نامجو ميتوانست يک مدال طلاي جهاني ديگر کسب کند . در مسابقات جهاني 1954 وين باز هم نامجو دوم شد که جالب اينجاست که در اينجا سن نامجو به 35 سال رسيده است . در مسابقات 1955 مونيخ پهلوان نامجو با توجه به سني که داشت مدال برنز را کسب کرد و در مسابقات المپيک 1956 ملبورن هم نامجو بدون مدال به کشور برنگشت و توانست مدال برنز را بدست بياورد.
در مسابقات بازي هاي آسيايي تهران در سال 1957 آقاي نامجو مدال نقره گرفت که آن هم شرايط خاص خود را داشت که نامجو نتواند به مدال طلا دست پيدا کند.

آخرين مسابقاتي که پهلوان نامجو در آن شرکت داشته است در سال 1958 در مسابقات آسيايي توکيو بود که در آنجا هم توانست مدال نقره را کسب کند و از وزنه برداري خداحافظي کرد و وارد جرگه ي مربيگري شد.ولي در کنار آن هم در آتش نشاني مشغول به کار شد.

 

محمود نامجوی - وارش اسپرت

 

پهلوان نامجو چندين سال رئيس فدراسيون ژيمناستيک ايران بود. آقاي نامجو مدتي هم در تيم ملي وزنه برداري به عنوان سرپرست حضور داشتند . همچنين در سال 1344 يک اردويي را در انزلي گذاشتند که پهلوان نامجو به عنوان تعليم دهنده تيم گيلان بودند که من هم در اون تيم وزنه ميزدم. قرار بود براي مسابقات کشوري آماده شويم و اين را به جرات مي گويم در آن سال تکنيک هايي را به آموخت که در سال 1364 از آقاي اسکاويچ پرتغالي که به ايران آماده بود ما ديديم و ديديم که همان تکنيک هاي 20 سال پيش پهلوان نامجو را دارد به ما ياد ميدهد!!

 

آقاي نامجو اولين کسي بود که به جهان ورزش باستاني را آشنا کرد و حتي در افتتاحيه مسابقات حرکات باستاني را به نمايش مي گذاشت. سال 1366 يک روز موقع ظهر بود که من به يکباره به ياد پهلوان نامجو افتادم چون ميدانستم ايشان سرطان لوزه المعده دارد و به زودي از ميان ما مي رود... آمدم گوشي تلفن را برداشتم و هماهنگي هايي را انجام دادم تا مسابقات جام نامجو را با حضور پهلوان نامجو انجام دهيم. با آنکه دستمان خيلي خالي بود ولي مسابقات را بسيار خوب و در سطح بالا انجام داديم. با يکي از عزيزان ما به نام احمد عليدوست که رئيس هيات استان بود مشورت کرديم و ايشان تقبل کردند که از پهلوان نامجو و ديگر پيشکسوتاني که از تهران مي آيند در هتل گيلان پذيرايي کنند که خيلي از مشکلات ما به اين ترتيب برطرف شد.روز مسابقات فرا رسيد... با ورود نامجو به سالن،مردم به شدت پهلوان را تشويق کردند تا حدي که مردم همراه با تشويق نامجو اشک مي ريختند چون بعد از ساليان سال نامجو رو مي ديدند. در سال بعد هم اين مسابقات در سالن تختي رشت انجام شد و بنده رفتم تهران و تمام مدال هايشان را آوردم از جمله اولين مدال طلاي جهاني را که براي ايران و آسيا کسب کرده بود.در آن زمان هم کشور در جنگ بود و پهلوان نامجو نزد آيت الله احسان بخش رفتند و گفتند چون من توانايي حضور در جبهه را ندارم اولين مدال طلاي تاريخ ورزش ايران و آسيا را تقديم به رزمندگان مي کنم.

 

محمود نامجوی - وارش اسپرت

 

جهان پهلوان محمود نامجوي در کشور سوئد يک آشنايي داشتند به نام آقاي ميلانچي که به لحاظ مالي از شرايط بسيار خوبي برخوردار بودند . در آن زمان در ايران ميله هاي وزنه برداري از پولوس ديفرانسيل خودرو بود و همچنين چرخ دنده که مشکلات زيادي را براي وزنه برداران ايجاد مي کرد. پهلوان نامجو در سفري که به سوئد داشتند با آقاي ميلانچي صحبتي را کردند که آقاي ميلانچي دو دستگاه هارتر خريداري کردند و به سفارش آقاي ميلانچي يک دستگاه را به تهران و يک دستگاه هم به زادگاه آقاي ميلانچي يعني رشت فرستادند !

 

والا منش - نائب رئیس هیات وزنه برداری گیلان

 

varesh-sport.com : آيا درست است که پهلوان نامجو تا آخرين روزهاي زندگي اش وام خانه خود را پرداخت ميکرد؟

پهلوان نامجو داراي 5 فرزند بود که به سختي هزينه هاي زندگي خود را برطرف مي کرد.در زمان دولت وقت،نخست وزير وقت ، آن قسطي را که پهلوان نامجو به بانک پرداخت مي کردند را دادند و نامجو را براي درمان به آلمان فرستادند. وقتي نامجو به بيمارستان آلمان پا گذاشت،اينقدر جمعيت براي ديدن نامجو به بيمارستان رفته بودند که سيستم بيمارستان بهم ريخته بود و حتي براي پهلوان نامجو يک خط تلفن جداگانه گذاشته بودند!

در سال 1367 مسابقات نامجو را برگزار کرديم که حتي با هماهنگي با رئيس فدراسيون جهاني اين مسابقات را در تقويم وزنه برداري قرار داديم. ايشان در زمان حضور رژيم سابق هيچ وقت سکوت نکردند .. نامجو به عنوان يک قهرمان يک هزينه تن خواهي دريافت مي کرد چون در خانه ايشان به همراه پهلوان تختي رفت آمد زيادي مي شد و به دليل اينکه پهلوان نامجو و تختي هيچ وقت سکوت نکردند و تن به خاري ندادند هزينه تن خواه ايشان ديگر قطع شد و ايشان با آنکه دچار مشکلات مالي فراواني بود ولي باز هم سرشان را هيچ وقت پايين نياوردند. 

 

 

با آنکه در آن زمان آزدي هاي زيادي به لحاظ پوشش و رفتار در کشور بوده است ولي ايشان هيچ وقت به جايي نرفته است که در جايگاه يک پهلوان باشد.نامجو واقعا يک جوانمرد بود...

زماني که نامجو در بيمارستان 7 تير تهران نفس هاي آخرش را مي کشيد و هيچ توانايي بدني اي نداشت قرآن را با دست خودش بالا برد که به نظر من آن يه چيز دروني  در ايشان بوده است .

 

محمود نامجوی

 

varesh-sport.com : دليل خاکسپاري اين پهلوان گيلک زبان در يک شهر غريب چه بود؟!

بي مهري ها...

در وصيت نامه نامجو آمده بود که دوست داشت در پارک (...) ايشان را خاک کنند ولي به دلايلي اجازه ندادند و در بهشت زهرا خاک کردند. من از آن دسته آدم هايي هستم که معتقدم بايد شادراوان نامجو را در رشت خاک مي کردند.شايد هم دليلش اين بود که چون يکي از اسطوره هاي قرن هست و خانواده ايشان هم در تهران زندگي مي کنند خودشان را راضي کردند تا جهان پهلوان نامجو در تهران خاک شوند!

من معتقدم که ما خيلي زير دين نامجوي هستيم باز هم من تصور مي کنم اگه ما آن جام نامجو را در سال 1366 با حضور خود ايشان نمي گذاشتيم شايد پهلوان نامجو فراموش ميشد!  حتي بايد خاطرنشان شوم که سالگرد وفات جهان پهلوان نامجو از ديد رسانه هاي تهران اصلا هيچ انعکاسي داده نمي شود و اصلا در برنامه هاي ورزش و مردم و ورزش دو نامجو را نمي شناسانند و اصلا به جهان پهلوان نامجو اهميتي نميدهند.اين ها اگر بيايند پيش امثال من تا پهلوان نامجو را برايشان معرفي کنيم ديگر حتي سر خودشان را نمي توانند بالا بگيرند!

 

 

آقاي محمود نامجوي انسان ساکتي بودند، وقتي آمدند در رشت مدال خود را به رزمندگان تقديم کرده ما مي دانستيم که در خانه اجاره اي نشسته اند ،چرا نيامديم و 10 تا سکه به او نداديم؟ چرا يک تکه زمين به او نداديم؟اين همه زمين را به ديگران دادند؟چرا به نامجوي ندادند؟مگر کم افتخار براي اين مملکت کسب کرده؟

در اين قسمت آقاي والامنش با قلب پر از غم و اندوهگين ميگويد: چرا گذاشتند نامجوي با دست خالي بميرد؟چرا گذاشتند نامجو پيش خانواده خودش سربه زير بماند ؟چرا به او کمک نکردند؟چرا به او بها ندادند؟مگر چه خطايي کرده بود؟!

من يکبار ديگر تکرار ميکنم،ما نسبت به نامجو خيلي دين داريم و هرگز نميتوانيم ادا کنيم!چون اصلا ايشان را نمي شناسيم!

نامجو يک استثناي جهاني بود.شما فقط يک نفر را در جهان معرفي کنيد که در دو رشته،مدال طلاي جهاني را داشته باشد!

 

نامجوی

 

varesh-sport.com : به نظر شما آيا نسل جوان به اندازه ي کافي از پهلوان نامجو مي دانند؟

خيلي ها عکس پهلوان نامجو را با شادروان تختي اشتباه مي گيرند و حتي بارها شده از من بپرسند ايشان کي هستند چون اصلا نامجو رو نمي شناسند.و بايد افرادي مثل شما بيايند و به عنوان مقاله از خصوصيات پهلوان نامجو بگويند.ما از صدا و سيما خواهش ميکنيم تا اين را به صورت گسترده تر به مردم معرفي کند...

 

varesh-sport.com : به نظر شما شهرستاني بودن پهلوان نامجو چقدر در اين مقوله تاثيرگذار بوده است ؟ براي مثال تختي چقدر بزرگ شد ولي از پهلوان نامجو صحبتي نيست؟

صد در صد شهرستاني بودن نامجو تاثير داره.اصلا در اردوي تيم ملي کساني که از تهران هستند دوست دارند شهرستاني ها رو محو کنند!

 

varesh-sport.com : اگر بخواهيد يک جمله در وصف پهلوان نامجو به کار ببريد از چه جمله اي استفاده ميکنيد؟

تا به حال مادري چنين فرزندي نزاييده است و بعد از اين هم نخواهيم ديد!

 

 

varesh-sport.com : بعد از پهلوان نامجو چه وزنه برداراني از ديار اين عزيز،به وزنه برداري پا نهادند؟

علي رجبي اسلامي که چهارم جهان شدند-آقاي حاکم زاده قهرمان آسيايي و کاپيتان تيم ملي-آقاي اصغر ابراهيمي قهرمان آسيا کاپيتان تيم ملي-آقاي محرابي قهرمان آسيا که اينها همه از شهر رشت هستند.

 

varesh-sport.com : البته منظور ما کل گيلان هم هست!

بله،آقاي سيد مهدي پانزوان که از شرق گيلان که محله اي بين لنگرود و رودسر هست پنجم المپيک و قهرمان آسيا شدند-آقاي سعيد شاهدي هم که رودسري هستند و توانستند قهرمان جوانان جهان شوند.

 

varesh-sport.com : وزنه برداران جواني را در گيلان داريم که بتوانند راه پهلوان نامجو را ادامه دهند؟

گيلان داراي وزنه برداران خوبي هست که اگر تحت پوشش قرار بگيرند مي توانند موفق باشند.الان آقاي حامد مجيدي هست که وزن خوبي دارد و آينده خوبي برايش مي بينيم و همچنين جوانان خوبي در شرق گيلان هم هستند.

 

محمود نامجوی

 

varesh-sport.com : نقل قولي از پهلوان افسانه اي جهان وجود داره که از بهترين لحظه زندگي اش ياد کند؟

اولين مدال طلا را که نامجو بدست آورد، ايشان را روي دوش گذاشتند و از پليس راه رشت - تهران(واقع در سنگر) و پل عراق تا شهرداري برايشان قالي پهن کرده بودند و قرباني مي کردند و ايشان را تا هتل گيلان آوردند و در آنجا هم پهلوان نامجو هم هر نيم ساعت يکبار بيرون مي آمد و براي مردم دست تکان مي داد.

 

varesh-sport.com : آيا به گيلان هم عرق خاصي را داشتند؟

بله صد در صد،يکبار تيم گيلان با پنج نفر در مسابقات شرکت کرد که با يک تيم ديگر در بدست آوردن مدال مساوي شد ولي پهلوان نامجو رفتند اعتراض کردند و گفتند ما با پنج نفر اين تعداد مدال بدست آورديم و بايد گيلان قهرمان شود که همان طور هم شد.

 

والامنش - هیات وزنه برداری استان گیلان

 

varesh-sport.com : ختم کلام مصاحبه و حرف پاياني با مردمان ديار گيله مرداني مانند جهان پهلوان نامجو،ميرزاکوچک خان،خسروگلسرخي و ... به زبان شيرين گيلکي؟

حرف پاياني أنه که مردم گيلان،مردمانه مهربان و خون گرمي ايسيد.من وقتي گم که در مورد نامجوي شناخت ناريد مي منظور أنه کي نسل جوان کي شناخت ناره،وظيفه أمان و همچنين شيمي سايت و صدا و سيما و روزنامه هان ايسه کي مردمه ويشتر آشنا بوکونيد. من تصور کونم که کم کاري از طرف بعضي از مسئولين ايسه که بايد ويشتر ايطلاع رساني بوکونيد.

از مردم شريف و ورزش دوست گيلان تقاضا کونيم که براي تماشاي جام نامجو که در روزهاي 4 الي 8 بهمن ماه در سالن يادگار امام رشت و مجموعه جهان پهلوان نامجو انجام به،تشريف باوريد .تيم گيلان هم تيم خوبي أ مسابقات ميان ايسه و بائيد و ا قهرمانانا تشويق بوکونيد.

 

محمود نامجوی

 

محمود نامجوی

 


تهيه گزارش:مازيار و مهرداد

عکاس:علي خيرخواه

از مجتبي پوربخش هم براي هماهنگي هاي انجام داده شده تشکر مي شود

 

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.